Rodinný dům v Hruškách u Břeclavi
Na následujícím příkladu vám chceme ukázat učebnicový příklad jak, NErealizovat a NEstavět dům.
Klient z Hrušek za námi přišel s tím, že chce postavit rodinný dům. Navrhli jsme tedy dům, se kterým souhlasil, vyřídili jsme stavební povolení a začali s výstavbou.
Mezi tím, začal stavět i soused. Ten objednal projekt u běžného projektanta samozřejmě bez stavebního povolení a začal budovat novou střechu.
Když se fáze výstavby našeho klienta dostala k věnci, soused pracoval na své střeše a my si všimli, že střecha úplně nerespektuje hranice pozemku našeho klienta. Je nezákonné, aby pokud někdo má dům na hranici pozemku, zasahoval střechou či jinou částí na váš pozemek. Střecha souseda šla tedy přesně proti zákonu, přesněji ukončení a přesah střechy se svodem, zasahovali do pozemku našeho klienta.
Soused následně požádal stavební úřad o kolaudaci, ale takto postavený dům nemůže být nikdy zkolaudován. I když se soused odvolal ke krajskému stavebnímu úřadu, v řešení mu nepomůžou. Soused bude muset střechu předělat, což bude poměrně dost drahé a navíc velmi náročné.
V dnešní době se moc nevyplácí stavět na černo, raději svěřte svůj záměr někomu, kdo tomu rozumí, a ať ve finále neplatíte víc, než musíte a nedopadnete, jako tady pán soused.
Náš zákazník měl stavební povolení ještě před začátkem výstavby. Takže může stavět bez větších starostí a problémů.