Rok 2024: Proč spěchat s hypotékou?

Máte pozemek a plánujete stavbu rodinného domu? V roce 2024 dojde ke změně hypotečních podmínek. Dobrou zprávou je uvolnění podmínek pro získání hypotéky a snížení úrokových sazeb. Je zde ale i špatná zpráva, a tou je návrat jedné nepopulární sankce, díky které se vám hypotéka na stavbu domu může značně prodražit.

Hypotéka na stavbu domu

Tato sankce začne platit od 1.9.2024, proto zvažte sjednání hypotéky do tohoto data. V rámci programu Stavby All Inclusive® vám můžeme pomoci stanovit nejen rozpočet na celou stavbu, ale i jednotlivé položky, které po vás banka pro schválení hypotéky bude požadovat. Budete-li jednat včas, vyhnete se tak nevýhodným podmínkám hypotéky v budoucnu.

Hypotéka na stavbu domu v roce 2024

Pokud už vlastníte pozemek a plánujete financovat výstavbu domu prostřednictvím hypotéky, doporučujeme zvážit naše rady. Rok 2024 přináší sice zlepšení podmínek hypoték, ale také se vrací jedna nepříjemná sankce.

Dobré zprávy pro hypotéky v roce 2024

V roce 2024 přichází dvě pozitivní zprávy:

  • Uvolnění pravidel pro maximální půjčku, tedy kolik si můžete půjčit vzhledem ke svým příjmům.
  • Snížení úrokových sazeb hypoték – už nyní se můžete dostat až na sazbu 4,49 %.

Pokud však plánujete čekat na další možný pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů, mějte na paměti i špatnou zprávu spojenou s novými pravidly.

Špatné zprávy pro hypotéky v roce 2024

Od 1.9.2024 budou znovu zavedeny sankce za předčasné doplacení hypotéky během fixace úrokové sazby.

Nové sankce se vztahují na:

  • nové hypotéky,
  • na dodatky stávajících hypoték – tím je i změna fixace sazby, která proběhne po 1.9.2024.

Nová sankce se bude počítat z výše dluhu za každý rok do konce fixace, a to ve výši 0,25 %, maximálně však 1 %. To tedy znamená, že se vám předčasně doplacená hypotéka na stavbu domu může dost prodražit.

Na existující hypoteční smlouvy se změny nebudou vztahovat až do konce stávající fixace. Fixaci úroků hypotéky přitom můžete mít sjednanou na 1 rok až 30 let. Teprve když vám fixace skončí, začnou se vás týkat nová pravidla o předčasném splacení hypotéky.

Příklad výše sankce

Hypotéku uzavřete 1.9.2024 například na částku 7 500 000 Kč s úrokem 4,20 % na 30 let. V roce 2025 klesne úroková sazba a jiná banka vám nabídne úrok 3,75 %, a proto budete chtít svou hypotéku refinancovat a převést k druhé bance. K tomuto datu budete mít zůstatek nesplacené hypotéky 7 200 000 Kč a doba splacení bude 29 let, proto budete muset původní bance zaplatit sankci 72 000 Kč (maximální možnou částku ve výši 1 % ze zbývajícího dluhu)! K tomu počítejte s administrativním poplatkem (v řádu stovek korun) a případně i s poplatkem nové bance za odhad hodnoty nemovitosti.

Jak předejít sankcím?

Pokud plánujete hypotéku v nejbližší době, sjednejte si ji před 1.9.2024. Zachováte si tak možnost bezplatného refinancování nebo předčasného splacení hypotéky v budoucnosti.

Na jakou částku si hypotéku vzít?

Máte pozemek a plánujete stavět, ale nevíte, kolik bude dům stát? Přemýšlíte, jak se hypotéka na stavbu domu stanoví nebo dokonce odhadne?

Rádi vám s tím pomůžeme. V rámci programu Stavby All Inclusive® vám dokážeme tuto částku spolehlivě spočítat. Díky našim standardům vám navrhneme dům podle vašich představ, cenu výstavby velmi rychle spočítáme a tu vám i garantujeme. Až po té následuje samotný projekt a stavba, ale cenu už znáte dopředu a můžete řešit hypotéku.

Jak vám Stavby All Inclusive® pomůžou s hypotékou?

Každá banka potřebuje při sjednávání hypotéky znát její účel. Pokud je to hypotéka na stavbu domu, bude před jejím uzavřením chtít znát položkový rozpočet na stavbu a vy ho budete muset dodat.

Copak vy ale víte, kolik vás bude stát fasáda včetně kompletního zateplení? Nebo kolik stojí taková elektřina pro celý dům či systém vytápění?

Jestli si říkáte, že rozpočet na jednotlivé položky nějak odhadnete, buďte na pozoru. Na základě tohoto rozpočtu bude totiž banka v budoucnu vaši stavbu financovat. Pokud tedy podhodnotíte cenu například základové desky, pak vám banka proplatí pouze uvedenou cenu. Zbytek částky na základovou desku pak budete muset obstarat z jiného zdroje. A takto to bude s každou položkou.

Hypotéka na stavbu domu - rozpočet

Výhoda programu Stavby All Inclusive® spočívá v tom, že předem budete znát nejen rozpočet na celou stavbu, ale právě i na její jednotlivé položky. Díky tomu bude financování stavby jednodušší a získáte finance přesně na to, co bude potřeba. Cenu vám navíc díky našim standardům garantujeme.

Vybrat si u nás můžete z široké nabídky vzorových rodinných domů, které vám bez nesmyslných poplatků upravíme na míru. Pokud si ale nevyberete, nevadí. Navrhneme vám dům od začátku. Dům si můžete nechat postavit ve třech fázích stavbydům na klíč, dům k dokončení nebo jako hrubou stavbu domu. S rozpočtem i stavbou vám pomůžeme samozřejmě, i pokud už máte vlastní projekt. Pro bližší informace nás kontaktujte.

Doporučení pro rok 2024

Vzhledem k nadcházejícím změnám určitě zvažte, kdy si hypotéku pořídíte. Stačí pár měsíců a hypotéka na stavbu domu už nebude tak výhodná jako je tomu nyní. Pokud vlastníte pozemek, Stavby All Inclusive® vám dokáží významně usnadnit získání hypotéky.

Co tedy doporučujeme udělat, pokud máte pozemek a plánujete stavět?

  • Vstupte do programu Stavby All Inclusive®zjistěte cenu domu, přípojek a povinných součástí domu pro kolaudaci,
  • s týmem Stavby All Inclusive® připravte rozpočet pro banku a základní plány stavby pro schválení hypotéky, a to do 1.9.2024.

Potom si můžete v klidu počkat na snížení úrokových sazeb a následně požádat o refinancování bez sankce.

Rádi pomůžeme i vám se získáním hypotéky a stavbou vašeho vysněného domu, proto se na nás neváhejte obrátit.

Máte bližší dotaz?

Váš projektový manažer

Jan Babák

+420 778 232 015
babak@prvnijihomoravska.cz

Poslat nezávaznou poptávku

Zdarma Vám pošleme cenovou nabídku.

Vyberte si z našich vzorových domů nebo vám navrhneme dům na míru!

Podívejte se na naše vzorové rodinné domy a vyberte si z několika variant. Každý dům si můžete nechat upravit podle sebe. Pokud si z naší nabídky nevyberete, nevadí. Navrhneme vám dům přesně podle vašich představ.

Nechejte si postavit dům ve fázi, jakou potřebujete

Dům vám postavíme ve třech fázích stavbydům na klíč, dům k dokončení nebo jako hrubou stavbu domu. Podívejte se na popis stavebních postupů a standardů a co všechno daná fáze stavby obsahuje.

Líbí se vám naše práce?

Pokud se rozhodnete s námi navázat spolupráci, kontaktujte nás a napište nám vaše přání.